10 najważniejszych atrakcji turystycznych w Zakopanem

Muzeum Kasprowicza w Zakopanem

Nie od dziś wiadomo, że Zakopane to Mekka wielbicieli górskich wędrówek. Jednakże stolica Podhala ma wiele do zaoferowania wielbicielom kultury i oryginalnej architektury. W Zakopanem czas spędzić można krajoznawczo, kulturalnie i na sportowo. Jakie są najważniejsze atrakcje? Co trzeba zobaczyć będąc w Zakopanem? Odpowiedź poniżej.

1. Morskie Oko

To jedno z popularniejszych miejsc, kojarzonych z Podhalem. Leży 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, a pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo. Turyści wybierają się nad Morskie Oko przede wszystkim ze względu na przepiękne widoki. Można podziwiać panoramę Tatr Wysokich, a wśród nich – Rysy. Nad brzegiem jeziora leży schronisko, które może być bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne.

Morskie Oko

2. Krupówki

Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce. Każdy turysta odwiedzający Zakopane czuje się zobowiązany przespacerować się tą kilometrową aleją, wpatrując się w górujący nad miastem Giewont. Poza mnóstwem sklepów i budynków w stylu zakopiańskim znajdziemy tam Muzeum Tatrzańskie, słynny hotel Morskie Oko i Dworzec Tatrzański.

deptak w Zakopanem

3. Kasprowy Wierch

Kolejka na Kasprowy Wierch działa od 1936 roku, a jego szczyt zdobywa się w 12 minut. Jest bardzo popularna zimą, ze względu na najlepsze w Polsce stoki narciarskie, ale też latem – to świetny punkt startowy, by rozpocząć trekking po Tatrach.

Kasprowy Wierch

4. Gubałówka

To obok Krupówek, drugie najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane miejsce. Wszystko ze względu na łatwą dostępność. Na szczyt możemy wjechać kolejką linowo-terenową. To bardzo wygodne rozwiązanie, gwarantujące niesamowite widoki. Ze szczytu Gubałówki roztacza się widok na Zakopane oraz górujące nad nim Tatry – zwłaszcza Giewont i Kasprowy Wierch.

Widok na Tatry z Gubałówki

5. Wielka Krokiew

Właśnie na tej skoczni narciarskiej rozgrywane są konkursy Pucharu Świata. Skocznia robi wrażenie nie tylko podczas zawodów. Jak nie ma zawodów można wjechać na jej szczyt i podziwiać Zakopane z góry, a także sprawdzić, co mogą czuć skoczkowie przed skokiem. Pod stopami można zobaczyć także, jak wielki jest to obiekt – według oficjalnych danych, obiekt może pomieścić 40 tys. widzów.

Wielka Krokiew

6. Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej

Jest często nazwany „kościółkiem”, jest najstarszą świątynią i jednym z najcenniejszych, drewnianych zabytków w Zakopanem. Został postawiony w 1847 roku. Wyposażenie wnętrza jest dziełem podhalańskich artystów.

7. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku

Znajduje się obok „kościółka”. To najstarszy zakopiański cmentarz, ufundowany w 1848 roku. Jest nie tylko klimatycznym miejscem, ale przede wszystkim odgrywa ważną rolę w historii Zakopanego. To na nim spoczywają założyciele miasta i osoby zasłużone dla Tatr. Znajdziemy tu groby m.in. Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Cmentarz na Peksowym Brzysku

8. Muzeum Tatrzańskie

Mieści się przy głównym deptaku Zakopanego, czyli Krupówkach, trafimy więc do niego bez problemu. Nosi imię Tytusa Chałubińskiego, który był lekarzem i przyrodnikiem, a nade wszystko miłośnikiem przyrody tatrzańskiej i kultury góralskiej. W muzeum znajdziemy więc zbiory geologiczne oraz etnograficzne z całego rejonu, a także okazy fauny i flory Podhala. Latem można podziwiać alpinarium, czyli górski ogród botaniczny.

9. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi „Koliba”

Tę drewnianą willę zbudowano w 1893 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. Jest typowym przykładem zakopiańskiej architektury, a także – tak jak Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej, leży na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.

10. Dom do góry nogami

Bardzo oryginalne miejsce w Zakopanem, nie tylko dla fanów oryginalnej architektury, ale przede wszystkim dla dzieci. Nie dość, że stoi fundamentem do góry, to jeszcze zwiedzając go mamy problemy z utrzymaniem równowagi – ciągle lecimy na jedną ze stron i chodzimy pod górę.