Nie od dziś wiadomo, że Zakopane to Mekka wielbicieli górskich wędrówek. Jednakże stolica Podhala ma wiele do zaoferowania wielbicielom kultury i oryginalnej architektury. W Zakopanem czas spędzić można krajoznawczo, kulturalnie i na sportowo. Jakie są najważniejsze atrakcje? Co trzeba zobaczyć będąc w Zakopanem? Odpowiedź poniżej.
1. Morskie Oko
To jedno z popularniejszych miejsc, kojarzonych z Podhalem. Leży 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, a pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo. Turyści wybierają się nad Morskie Oko przede wszystkim ze względu na przepiękne widoki. Można podziwiać panoramę Tatr Wysokich, a wśród nich – Rysy. Nad brzegiem jeziora leży schronisko, które może być bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne.
2. Krupówki
Krupówki to najsłynniejszy deptak w Polsce. Każdy turysta odwiedzający Zakopane czuje się zobowiązany przespacerować się tą kilometrową aleją, wpatrując się w górujący nad miastem Giewont. Poza mnóstwem sklepów i budynków w stylu zakopiańskim znajdziemy tam Muzeum Tatrzańskie, słynny hotel Morskie Oko i Dworzec Tatrzański.
3. Kasprowy Wierch
Kolejka na Kasprowy Wierch działa od 1936 roku, a jego szczyt zdobywa się w 12 minut. Jest bardzo popularna zimą, ze względu na najlepsze w Polsce stoki narciarskie, ale też latem – to świetny punkt startowy, by rozpocząć trekking po Tatrach.
4. Gubałówka
To obok Krupówek, drugie najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane miejsce. Wszystko ze względu na łatwą dostępność. Na szczyt możemy wjechać kolejką linowo-terenową. To bardzo wygodne rozwiązanie, gwarantujące niesamowite widoki. Ze szczytu Gubałówki roztacza się widok na Zakopane oraz górujące nad nim Tatry – zwłaszcza Giewont i Kasprowy Wierch.
5. Wielka Krokiew
Właśnie na tej skoczni narciarskiej rozgrywane są konkursy Pucharu Świata. Skocznia robi wrażenie nie tylko podczas zawodów. Jak nie ma zawodów można wjechać na jej szczyt i podziwiać Zakopane z góry, a także sprawdzić, co mogą czuć skoczkowie przed skokiem. Pod stopami można zobaczyć także, jak wielki jest to obiekt – według oficjalnych danych, obiekt może pomieścić 40 tys. widzów.
6. Stary Kościół przy ul. KościeliskiejJest często nazwany „kościółkiem”, jest najstarszą świątynią i jednym z najcenniejszych, drewnianych zabytków w Zakopanem. Został postawiony w 1847 roku. Wyposażenie wnętrza jest dziełem podhalańskich artystów.
7. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
Znajduje się obok „kościółka”. To najstarszy zakopiański cmentarz, ufundowany w 1848 roku. Jest nie tylko klimatycznym miejscem, ale przede wszystkim odgrywa ważną rolę w historii Zakopanego. To na nim spoczywają założyciele miasta i osoby zasłużone dla Tatr. Znajdziemy tu groby m.in. Kornela Makuszyńskiego, Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera.
8. Muzeum Tatrzańskie
Mieści się przy głównym deptaku Zakopanego, czyli Krupówkach, trafimy więc do niego bez problemu. Nosi imię Tytusa Chałubińskiego, który był lekarzem i przyrodnikiem, a nade wszystko miłośnikiem przyrody tatrzańskiej i kultury góralskiej. W muzeum znajdziemy więc zbiory geologiczne oraz etnograficzne z całego rejonu, a także okazy fauny i flory Podhala. Latem można podziwiać alpinarium, czyli górski ogród botaniczny.
9. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi „Koliba”
Tę drewnianą willę zbudowano w 1893 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. Jest typowym przykładem zakopiańskiej architektury, a także – tak jak Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej, leży na Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski.
Bardzo oryginalne miejsce w Zakopanem, nie tylko dla fanów oryginalnej architektury, ale przede wszystkim dla dzieci. Nie dość, że stoi fundamentem do góry, to jeszcze zwiedzając go mamy problemy z utrzymaniem równowagi – ciągle lecimy na jedną ze stron i chodzimy pod górę.