Planujesz weekend w Zakopanem? Sprawdź, co musisz zobaczyć!

Atrakcje w Zakopanem

Gdy wybieramy się na weekend do Zakopanego to stajemy przed trudnym wyborem. Stolica Tatr ma tak wiele do zaoferowania, że musimy dokonać pewnej selekcji. Możemy postawić bowiem albo na wędrówki górskie, albo na zwiedzanie. Da się też znaleźć kompromis i z czegoś zrezygnować. Sprawdźmy jednak, co koniecznie musimy zobaczyć, gdy wybieramy się do Zakopanego na weekend.

Krupówki i atrakcje znajdujące się opodal

Każdy turysta odwiedzający Zakopane musi przejść się tym najsłynniejszym deptakiem. Ta ponad kilometrowa trasa to nie tylko ulica pełna sklepów, barów i restauracji, ale przede wszystkim zabytków architektury w stylu zakopiańskim. Warto jeden dzień poświęcić na spacer po Krupówkach i zwiedzenie okolicznych atrakcji, wśród których najważniejsze to:

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego
(lekarz, przyrodnik, miłośnik przyrody tatrzańskiej i kultury góralskiej). W muzeum znajdziemy zbiory geologiczne i etnograficzne, a także okazy fauny i flory Podhala. Latem możemy podziwiać alpinarium, czyli górski ogród botaniczny.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku
założony w połowie XIX wieku. Pochowani są tam ludzie związani z Zakopanem i zasłużeni dla Polski, np. Kornel Makuszyński, Stanisław Witkiewicz, Karol Stryjeński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan Krzeptowski (Sabała), ks. Józef Stolarczyk, Antoni Kenar, Stanisław Rząsa i wielu innych. Znajdziemy tam także symboliczne groby Witkacego, Mariusza Zaruskiego i Bronisława Czecha.

Drewniany Stary Kościół przy ul. Kościeliskiej
,
nazywany „kościółkiem”. Został postawiony w 1847 roku. To najstarsza świątynia i jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków w Zakopanem. Jego wyposażenie zachwyca, gdyż wykonane zostało przez podhalańskich artystów.

Oryginalna drewniana
zabudowa złożona z chałup podhalańskich wzniesionych w XIX wieku. Budynki te w większości są użytkowane i należą do znamienitych zakopiańskich rodów gazdowskich. Tworzą oryginalny żywy skansen urbanistyki i architektury Podhala.

Drewniana willa „Koliba”,
w której mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego została wybudowana w 1893 roku według projektu Stanisława Witkiewicza. Stanowi typowy przykład zakopiańskiej architektury.

Chata Sabały,
która została wybudowana pod koniec XVIII wieku i reprezentuje najstarszy typ budownictwa góralskiego. Chałupa wielokrotnie była rozbudowywana. Zamieszkiwał ją Sabała, który tak naprawdę nazywał się Jan Krzeptowski. Był honorowym przewodnikiem tatrzańskim, myśliwym oraz znanym gawędziarzem i pieśniarzem.

Dom do góry nogami
to przykład nowoczesnej architektury. Dom stylizowany na chatę zakopiańską jest bardzo oryginalną budowlą, gdyż stoi fundamentem do góry. Można go zwiedzać od środka, walcząc z siłą grawitacji.

Zdobywajmy szczyty

Jeśli pragniemy zobaczyć Zakopane i Tatry z góry, to najlepiej jest wjechać kolejką na Gubałówkę, Kasprowy Wierch lub skocznię – Wielką Krokiew. Wielbiciele trekkingu górskiego z pewnością powinni wybrać się nad Morskie Oko, które znajduje się 25 kilometrów od Zakopanego lub – dla bardziej wprawionych wędrowców idealna będzie Orla Perć.

Z powyższego zestawienia da się ułożyć taki plan zwiedzania, by zobaczyć zabytki architektury w stylu zakopiańskim, ważne historycznie miejsca, a także zdobyć któryś z tatrzańskich szczytów.